İlçemize içme suyu getirmeye çalışan Belediye Başkanımızı Ölümle tehdit ettiler

Çelikhan ilçesine bağlı Yeşilyayla köylüleri sulama suyu götürüldüğü iddiası ile Çelikhan Hükümet konağına yürüdüler.

Çelikhan Belediyesi tarafından sulama dönemi dışında Çelikhan içme suyu olarak kullanılmak üzere tahsis edilen Karmkuk suyu projesinin ölçüm çalışmalarını yapmak üzere bölgeye gelen Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü çalışanlarının engellenmesinin ardından köylüler Çelikhan Hükümet konağına yürüdüler.

İlçe Kaymakamı Ömer Dağdeviren’in izinli olması nedeni ile İlçe Jandarma komutanı jandarma üsteğmen Cenk Yılmaz ve İlçe Emniyet Amiri Başkomiser Ahmet Gürfidan ile görüşen köylüler burada Belediye Başkanı Mustafa Bulut’u ölümle tehdit ettiler.

Sularını vermeyeceklerini iddia eden köylüler, Bir önceki Belediye Başkanı Mehmet Bora’nın suyu götürmediğini Şimdiki Belediye Başkanının bu suyu niye götürmeye çalıştığını anlamadıklarını ifade eden Köylüler ” ya ölürüz ya öldürürüz” diyerek tehdit ettiler.

Hükümet konağı önünde baygınlık geçiren bir kadın 112 ekipleri tarafından Çelikhan Devlet hastanesine sevk edildi.

Çelikhan’da istedikleri cevabı bulamayan köyüler daha sonra Adıyaman’a hareket ettiler.

Konu hakkında bir açıklama yapan Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut şunları kaydetti:

“İçme su sıkıntısının Çelikhan ilçesinin çektiğini hepinizin malumudur. Yeşilyayla köyündeki Karmkuk suyunun projelendirilmesi için devletten su tahsisi istenilmiştir. Su tahsisini akabinde mahkemeye verilmiş ve mahkeme kararı ilçenin lehine karar vermişti. Ancak köylülerimizin mağdur edilmesi söz konusu değildir. Arazi suyu sulama dönemi dışında bu suda hakkımız var biz bu suyu talep ediyoruz. Bu konunun bu noktaya gelmesi içimizdeki hayinler ve köseuşaklı olupta yeşilyayla’da oturmayan insanlar tarafından bu noktaya getirilmiştir.

2010 yılında sonuçlanmış, illler bankası tarafından 1.8 triliyon tahsis edilmiş, zamanın belediye başkanı Mehmet Bora tarafından çalışma yapılmamış. Bizzat aynı başkan Bora Malatya ve Doğanşehir’de ki insanlarla istişareye geçmiş “ bakın ben bunu yapmadım. Bunu Mustafa bulut yapıyor” diyerek galeyana getirmişitir.

Eğer köylü ile tekrardan bir araya gelme durumumuz olsaydı ben tekrardan gereken girişimde bulunurum. İsteyen herkese idarenin tahsis ettiği belgeyi ve mahkeme kararını herkese gösterebilirim. Bu konuda bilgi isteyen herkese verebilirim. Tüm Adıyaman, Çelikhan ve Köseuşaklı köylülerimizin bilgisine sunarım.” Dedi.

Yaşanılan kargaşanın ardından Jandarma yoğun güvenlik önlemleri arasında ölçüm çalışmaları yapılmaya başlandı.

DSC_0006 (600 x 400) DSC_0012 (600 x 400) DSC_0013 (600 x 400) DSC_00112 (600 x 400)