Belediye Başkanımızın açıklaması

Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut, Ak Parti Grup Başkan vekili Ahmet Aydın ve Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Salih Fırat, İl Başkanı Halil İbrahim Fırat, İl yönetim kurulu üyeleri, İlçe yöneticileri ve Kaymakam Ömer Dağdeviren’in bulunduğu ortamda bir açıklama yaptı.

Başkanımız Bulut’un işte o konuşması

“Öncelikle hepinize hoş geldin diyor saygılarımı sunuyorum. Evet, Herkes biraz egoisttir biraz kendi nefislerine çeker. Allah şahittir bu 12 yıl içinde biz nefsimize sahip çıkmışızdır. Kendimizden yana çekmedik. Hep demişizdir ki şahıs kaybeder. Eğer bağlı bulunduğumuz siyasi fikir ayakta kalırsa biz ayakta kalırız. Öyle saydık. Bu ilkelerle çalıştık bu ilkelerle yola çıktık. Allaha bin şükür bu güne kadar hep böyle çalıştık. Hep böyle gittik. Bugün yine belediye başkanıysam bu duruşumuza borçluyuz. Huzurlarınızdayım.

Teşkilatlarımız hep önceliklidir. Halkım teşkilatlarımızdan daha önceliklidir. Bizim her zaman söylediğimiz haberinizin olduğu bir iki sorunumuz var.

Sulama suyu Çat barajı suyu tamamı Çelikhan mülki sınırları içinde, Bu baraj içinde mülki sınırlarımız bölündü bir kısmı Malatya’ya verildi. Gerçekten içim sızlıyor. Olmadı. Malatya ovası sulanırken elbette ülkemizdir. Komşumuzdur. Sulanacak. Fakat İhtiyaç sahibi olanlar önceliklidir. Yakından uzağa olması gerekirdi.20 yıldır Malatya ovası su alıyor biz 20 yıldır bakıyoruz.

1994 yılında DSİ ve idareyi mahkemeye verdim. Şimdi aldığımız 168 litre suyu almıştım. Sulama birliğinin 1400 milyar enerji borcu var. Diğer giderler hariç 2004 yılında çat barajından faydalanmak için idarenin her birimine müracaat ettim. Bir sonuç alamadım. Bu su Malatya’ya tahsis edilmiştir. Çelikhan’a veremeyiz dediler.

Bir gün Şerefhan’a taziyeye gittik. O derede akan suyun boşa çaya aktığını gördüm. Ve bu dere tünel ile baraja aktarılsın. O debi miktarı kadar da Çelikhan ovasına aktarılsın.

Bu fikir kabul gördü planladı. Bu 6 yıl özellikle çizim ihalesini alan firma 2 yıldır bizi hep geciktiriyor. Bu işimiz engelleniyor vatandaşımda her yıl yüz milyarlarca ödeme yapıyor.

Halkım hem mağdur hem hiç yere enerji parası veriyor.Bu firmaya artık güvenmiyoruz.

Bu konu ile ilgili sayın vekilim Mehmet Erdoğan çok ilgilendi. Sizler ilgileniyorsunuz. Bu firmaya dur diyelim. Ne edeceksek edelim. Bu firmaya yüklenin. Bu sene çizim bitsin 2015 programa alısın. İhale edelim. Hem talep ediyoruz. Hem ümit ediyoruz. Hem de ilçe halkının hakkı olarak biliyoruz.

Diğer konumuz. Bayramlaşmada yeni bir iş çıktı. Eski hapishanenin yeri hocalarımızda istedi. Kurumlarda istedi. Bizde arsa çok az olduğu için razı olmadık. Yatılı kız kuran kursu sözü açıldı. Vekillerimiz geliyor. Bunu gündeme getirelim. Bu müracaatı yapalım. Kız kuran kursunu yaparsak bütün köyleri ile büyük hayra ve hizmete geçer. Arsa değerini bulmuş olur kanaatindeyim.

Çelikhan Malatya yolu devam ediyor. Yılların özlemi gideriliyor. Geçenlerde Karayolları Bölge Müdürü ile görüştük. Ufak tefek aksamalar olursa da ciddi bir sorun gözükmüyor.

Diğer konumuz Beypınarı suyu ve karmkuk suyu ile ilgilidir.

Beypınarı konusunda yardımcı oldunuz. S Adıyaman Belediyesine tahsis edilmesine rağmen yardımcı oldunuz 48 litre su hakkını bize verilmesini sağladınız. Şimdi 250 metre kot’da biz enerji ile su alıyoruz. Geçen ay sadece enerji parası 35 milyar. 4 tane işçi içinde 5 bin lira aylık 40 bin liralık gideri var.Bu makbuzu size faxlatabilirim.

Karmkuk denilen bölgede su hakkını aldım. Müracaat sonrası köylülerimiz biraz alınganlık gösteriyor. köylülerimizin hakları. Allah şahittir oradaki bir köylünün sıkıntı çekmesine kendimi o günaha ortak edemem. Biz diyoruz ki köyümüzde faydalansın. İlçemizde faydalansın. Düşüncemiz bu. Bunu da ifade edelim. Bu işi de hızlandırmamız gerekiyor. Bu noktaları zaten hepinizin malumudur.

Sürgü yolu istimlak çalışmaları sürüyor. Birde Adıyaman yoluna bir el atarsanız ulaşımda ciddi rahatlamaya ulaşacağız. Beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.”dedi.

Bunun üzerine Ak Parti Grup başkan vekili Ahmet Aydın “ sataşma var” diyerek söz aldı. Ve çalışmaların takipçisi olduklarını hızlanması için daha fazla gayret edeceklerini söyledi.